Trabzon’da Yüzleri Güldürdü!

Trabzon’da Yüzleri Güldürdü!
Yayınlama: 18.07.2022
64
A+
A-

Trabzon’un Hayrat İlçesi’nde yetiştirilen bölge ekonomisine katkı sağlayacak bir ürün olan vitamin deposu meyve yaban mersini üreticinin yüzünü güldürdü.

İlaç sanayisinden kozmetiğe, reçel-meyve suyu yapımından gıda sanayisine birçok alanda kullanılan, taze meyve olarak lezzetle tüketilen antiokdisanlar, C-E vitamini, lif, potasyum ve folat bakımından zengin bir içeriğe sahip olan yaban mersini, üreticilerinin yüzünü bu yıl az da olsa güldürdü.

“Biz yaban mersini üreticileri yetiştirme ve özellikle satışında inanılmaz zorluklarla boğuşan Türkiye’de toplamda 350 üreticiyiz geçtiğimiz yıllarda özellikle Doğu Karadeniz üreticileri olarak büyük zorluklar çektik ve bu yıl ithalatta sıkıntılar olunca ve ithalat maliyetleri artınca bize talep artışı oldu. Ürünümüzü 50 TL civarından rahatlıkla satıyoruz. Bu sayede ürünümüzü ucuza almak isteyen helva şirketleri ve Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı kalmadık. Sanayicinin ucuza ürünü almaya çalışmasını normal karşılıyoruz ama üretici için varız diyen bizim de öyle bildiğimiz Tarım Kredi Kooperatif Birliğinin kiraz fiyatından bizden yaban mersini istemesini ben yorumlayamıyorum. Malesef mal alımında adil olmadıkları gibi üretici seçmelerini devlet destekli bir kuruma yakıştıramıyoruz. Yaban mersini bahçemiz Nuhoğlu Vakfına ait yani vakıf malı bir bahçe ve Kooperatif yetkililerine burada üretilen ürün vakıf malıdır destek olmalısınız desek de söz vermelerine rağmen üç yıl oldu alım yapmadılar. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın da sevdiği meyve olan yaban mersinine Kooperatif Birliğinin kiraz fiyatı kadar fiyat teklif etmesi kabul edilemez. Buradan Tarım Kredi Kooperatiflerinin alıcılarına sesleniyorum lütfen adil bir şekilde alım yapın üretici seçmeyin fiyatlarınızı makul bir seviyede tutup en azından üreticileri öldürmeyin. Bahçemize herkesi davet ediyoruz. Hayrat ilçesindeyiz. Bizim bahçemizin önemli bir farkı da tamamen doğal şartlarda katkısız üretim yapıyoruz. Bu muhteşem meyveyi herkesin tatmasını istiyoruz. Marketlerde 150-250 TL aralığında satılan yaban mersininin kg fiyatının en azından 45-50 TL tutarından alın ki üreticiye destek olduğunuzu görelim. Yevmiye, ambalaj ve bakım masrafları kat kat artmış durumda. 13-15 yıl önceki fiyatlarda bugün yaban mersini satıyoruz.

Yine de bu yıl çok şükür rahat satıyor üç kuruş kazanıyoruz. Toprağa dokunanın çok az olduğu Dünyamızda üretiyor ve ürettikçe de mutlu olanların sesine sayın Cumhurbaşkanımızın destek olup 350 civarındaki yaban mersini üreticilerini rahatlatmasını bekliyoruz. Bizim en büyük beklentimiz ithal yaban mersininin girişine kota uygulanması ve yerli üreticinin korunmasıdır.” dedi.

Yazar hakkında kısa bir tanıtıcı bilgi bölümü. Yazar hakkında kısa bir tanıtıcı bilgi bölümü. Yazar hakkında kısa bir tanıtıcı bilgi bölümü.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.