hava durumu

Bugün Trabzon'da hava Parçalı Bulutlu 24°C 5 günlük hava durumu için tıklayın

24 Şubat 2017 - 13:43

yazı boyutunu küçült yazı boyutunu büyüt yazdır

TRABZON’DA SKANDAL! İLÇEYİ AYAĞA KALDIRDI…

Trabzon’un Akçaabat İlçesine bağlı Yıldızlı Mahallesi sahil kısmına kurulması planlanan çöp tesisi vatandaşın tepkisini çekti. Çok sayıda vatandaşın birlikte yürüyüş yaparak tepkilerini ifade ettiler.

TRABZON’DA SKANDAL! İLÇEYİ AYAĞA KALDIRDI…

Akçaabat  Yıldızlı Mahallesi sahil kısmına kurulması planlanan derin deşarj tesisine vatandaş tepki gösterdi.

Yapılması düşünülen kanalizasyon arıtma ve deşarj tesisinin kurulmasını istemeyen vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları bir araya geldi, yetkililerden soruna çözüm istedi.
Ellerin de
“Yolumuzu aldınız, Denizimizi rahat bırakın”
ve
“Çöp tesisine hayır, Çok amaçlı tesise evet” pankartı taşıdılar.

Yıldızlı Mahalle Muhtarı Ufuk Can kanalizasyon arıtma ve deşarj ile ilgili yaptığı açıklamada; “Büyükşehir Belediyesi daha önce yapmış olduğu kanalizasyon alt yapı tesisini Yomra’da yapacaktı. Yomra’da bu yapılmayınca bu projeyi Yıldızlı’nın sahiline yapılması planlandı” dedi.

KANALİZASYON BURAYA AKACAK
Muhtar Ufuk Can kanalizasyon arıtma ve deşarj  sistemini burada istemediklerine vurgu yaptı. Can, “Bizde buna halk olarak vatandaş olarak bütün Akçaabat olarak buraya biz yazın ailemizle geliyoruz denize giriyoruz pikniğimizi yapıyoruz. Daha önce biz burasının çok amaçlı bir sosyal tesis olarak yapılıp mahallemize, vatandaşlarımıza hediye etmesini istedik. Ama bizi ciddiye almadı sayın başkan. Bütün şehrin pisliğini getirecekler bu güzel sahilimizi ve denizimizi mahvedecekler. Biz buna karşı çıkıyoruz. Sahilimizi yem etmeyeceğiz” şeklinde konuştu. 

YILDIZLI’NIN YOK OLUŞUNA İZİN VERMEYECEĞİZ
Akçaabat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yaşar Sivrikaya ise; “Yıldızlı yok olup gitmek üzere. Bizde bu yok olup gitmeyi önlemek için buraya toplandık. Biz her yatırımı alkışlarız yatırıma da karşı değiliz. Ama faydalı yatırımlara. Tabi ki bu da yapılacak bu da bir ihtiyaçtır. Fakat bu buraya değil daha müsait bir yere, yerleşim alanına değil yerleşim alanının dışına yapılmasını çünkü buralar yatırım alanıdır. Tesisler yapılmasına el verişli yerler var. Buraya arıtma tesisi yapılırsa bu tür tesisler yapılmaz. Bu tesislerin önü kesilir. Daha müsait yerlere yapılsın. Güzel yatırımları Yomra tarafları alıyor. Diğer işe yaramaz yatırımları da biz Akçaabat’a gönderiyorlar. Bu günden sonra böyle bir şey yok. Demokratik çizgiler çerçevesinde tepkimizi göstereceğiz. Hakkımızı arayacağız. Yıldızlı’nın yok oluşuna gönlümüz razı değil. Yetkililerin bu konuyu bir daha düşünmesini ve bu işten vazgeçmelerini öneriyorum” diye konuştu. 

 

vatandas-tepkili


TURİZM KENTİNE TURİSTİK TESİS YAPILIR
Akçaabat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi başkanı İsmail Bulut ise, kültür, sanat ve turizm şehrine turistik tesis yapılması gerektiğini ifade etti. Bulut “Akçaabat kültür, sanat ve turizm şehridir. Burası da Yıldızlı’dır ve buraya yıldızlı tesisler yapılması gerekir. Biz bunu bekliyoruz. Akyazı dolgu alanına şehir hastanesi yapılacak. Bu hastanenin önüne Yomra’dan kanalizasyonu taşımak doğru değildir. Bu proje yeniden düşünülmelidir” dedi.

Akçaabat Belediye Meclis Üyesi Serkan Özdemir ise yaptığı konuşmada, projenin rantabl olmadığını ve büyük maliyet getireceğini ifade etti. Özdemir “Burada bir spor tesisi var. ve yanında şehir hastanesi yapılacak. Öncelikle bu yatırımlar için başta sayın bakanımıza olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Fakat bu tesislerin hemen yanında kanalizasyonu taşımak doğru değildir. Yomra kod farkı olarak bile alt kademden üst kademeye taşımak maliyetli bir iştir. Bu projenin Büyükşehir tarafından tekrar gözden geçirilmesini bekliyoruz” dedi.

 

 

Beğen & Paylaş


Facebook Yorumları

Diğer Yorumlar
 

Son Eklenen Haberler