hava durumu

Bugün Trabzon'da hava Az Bulutlu 27°C 5 günlük hava durumu için tıklayın

24 Şubat 2017 - 9:37

yazı boyutunu küçült yazı boyutunu büyüt yazdır

KALKINMA’DAKİ ESNAFIN SORUNLARI GİDERİLMEDİ. ONLARCA İŞ YERİ ‘SATILIK’ !

İŞ YERLERİNİ SATILIĞA ÇIKARDILAR... TRABZON Kalkınma’da restoran, kafe gibi yerlerde açılabilir camlı kısımlarının bulunduğu yerlerde de sigara içilmesinin yasaklamasına esnaflar tepki gösterdi. Berber ve kuaförlere yönelik olan 'PAZAR GÜNÜ İŞ YERİ AÇMA-İŞ YERİ KAPAMA' polemiği de eklenince, Esnaf durumdan iyice rahatsızlandı. 

KALKINMA’DAKİ ESNAFIN SORUNLARI GİDERİLMEDİ. ONLARCA İŞ YERİ ‘SATILIK’ !

Sağlık Bakanlığı’nın, tütün ve tütün ürünleriyle mücadele kapsamında ‘Açık alan‘ düzenlemesinde restoran, kafe gibi mekânların açılabilir camlı kısımlarının bulunduğu yerlerde de sigara içilmesini yasaklamasına Trabzon’un Kalkınma Mahallesi’nde bulunan yüze yakın kafe ve restoran sahibi, iş yerlerini kapatarak tepki gösterdi.

trabzon-esnafi-sigara-yasagina-karsi-isyerlerini-kapattilar
Kafe, restoran gibi iş yeri sahipleri ve çalışanlarından oluşan yaklaşık 200 kişi, Sağlık Bakanlığı’nın yarı açık alanlarda da sigara içilmesine yasak getirildiğini açıklamasının ardından protesto eylemi düzenledi.
Sigara yasağının işletmeleri olumsuz etkilendiğini dile getiren işyeri sahipleri, karara tepki için restoran ve kafelerini bir gün için kapattı. Kafe ve restoran sahipleri adına konuşan Taner Zeki Tacettin, amaçlarının ceza sildirmek ya da kanuna karşı gelmek olmadığını belirterek şunları söyledi:

Önceden sadece şikâyet üzerine ve aylık rutin denetime gelen Halk Sağlığı Merkezi ekipleri son dönemlerde günlük, hatta gün içerisinde 2-3 defa denetime gelmeye, bizleri altından kalkamayacağımız ağır cezalara maruz bırakmaya başlamışlardır. Bu süre içerisinde hiçbirimiz bırakın para kazanmayı, giderlerimizi karşılayacak ciroları dahi göremediğimizi söylemek isteriz. Yetkililerin bu mağduriyete bir çözüm veya iyileştirme yapacağını umuyoruz. Derdimiz ceza sildirmek ya da kanuna karşı gelmek değil, bizim derdimiz bu süreçten sonra çözüm aramaktır. Çünkü bahsi geçen kanun, milyonluk yatırımlar yapılmış 100’ün üzerinde iş yeri ve 500’ün üzerinde çalışan personel istihdamı sağlanan sektörü etkiliyor. Bugün itibari ile işletmelerimizin kepenklerini indirmek zorunda kaldığımızı ve çalışan personellerimizin iş haklarını fesih etmek durumunda kalacağımızı üzülerek bildirmek isteriz.

Konuşmanın ardından kalabalık bölgede yürüyüş yaparak tepkilerini dile getirdi.

sigara-yasagi-kalkinma-esnafi

Ayrıca Kalkınma’da ki bir çok esnafın ‘İŞ YERLERİNİ SATILIĞA ÇIKARMALARI’ da endişe durumunun bariz bir belirtisi olarak algılandı.
Yetkili kişilerin,  bölge esnafının bu sorunlarının giderilmesi için gereğinin yapılmasını arzu ediyoruz. 
Yüzlerce kişinin iş istihdamını karşılayan onlarca dükkanın kapatılması, bir çok ailenin işsiz kalmasına neden olacağından, 
en kısa sürede bu sorunun giderilmesini temenni ediyoruz. 

Beğen & Paylaş


Facebook Yorumları

Diğer Yorumlar
 

Son Eklenen Haberler