hava durumu

Bugün Trabzon'da hava Parçalı Bulutlu 24°C 5 günlük hava durumu için tıklayın

06 Şubat 2017 - 14:37

yazı boyutunu küçült yazı boyutunu büyüt yazdır

TRABZON’da POLİTİK GÜNDEM…

Trabzon'da Politik Güdeme Dair Gelişmeler...

TRABZON’da POLİTİK GÜNDEM…

BÜTÜN TRABZON’u DİNLEDİ
Trabzon Ak Parti Milletvekili Salih Cora, meclisin tatile girmesinden sonra bütün bir zamanını Trabzon’da geçirdi. Cora bu süre içerisinde son derece ilginç ziyaretlerde bulundu.
Cora, öyle geniş perspektiften bir kulvarda görüşmeler yaptı ki, bizzat herkesi her kurulu ve her siyasiyi dinledi.
Cora’nın en ilginç ziyaretinden biri de Nazım Özcan oldu. ANAP’ın son dönem il başkanlarından CHP’nin son yerel seçimler Ortahisar Belediye Başkan adayı olan Özcan ile Cora ne konuştu? Özcan, özellikle Ak Parti iktidarına sosyal medya üzerinden eleştirileri olan bir siyasi. Cora’nın O’nu ziyaret etmesi, ilginç. İlginç olduğu kadar da Cora’nın siyaseten kendine güveninin bir göstergesi.
Cora, Trabzon’da olduğu sürece, gazeteleri gezdi, düğünlere katıldı, Ak Parti’de adı il başkanlığına geçen isimleri iş yerinde ziyaret etti. Kamu kuruluşlarının amirleri makamlarına giderek, konuştu; bilgiler aldı. Ve Ankara’ya döndü. Dolu dolu bilgiler öneriler ile Trabzon’un taleplerini bir kalın dosya yaptı, şimdi onları takip edecek.
Cora’nın bu temaslarını sorduk; ”Herkesi dinlemek benim görevim” dedi.
Referandumda Trabzon’un önüne konan % 80’lik evet hedefinin ise başarılacak bir hedef olarak gördüğünü belirtti. Salih Cora; işini iyi yapıyor. Herkesi her kesimden insanı dinleyerek.

KANSIZ’IN YOL HARİTASI, AYVAZOĞLU’NUN DURUMU
İsmail Kansız’ın mahkeme kararı ile tekrardan Kültür ve Turizm il müdürlüğüne geri dönmesi, şimdi bu kurumda ne olacak sorusunu beraberinde getiriyor. Bundan sonra ne olacağını bilemiyoruz. Siyasi iktidarın yol haritası ne onu da. Ama elbette bir önerimiz olacak. Siyasi iktidar, Ali Ayvazoğlu ile yol almak isteyebilir. İsmail Kansız da turizm konusunda yeterliliği ile bilinen bir. Trabzon’u bölgeyi çok iyi tanıyor. Ta, baştan beri şu düşünülmüştü. Ayvazoğlu il müdürü, Kansız bakanlıkta bir üst düzey görevde.
Şimdi yapılacak olan bu olmalı. İsmail Kansız, Bakanlıkta en az daire başkanlığı ya da bir üst göreve atanmalı, Ayvazoğlu Trabzon’daki görevine sürdürmeli, Trabzon’un ve bölgenin talepleri Ankara’da İsmail Kansız tarafından takip edilmeli. Kansız, bakan Soylu’nun Turizm ve Kültür Bakanlığında eli kulağı ve gözü olmalı. Eğer bu yapılmaz gel gitler olursa, Trabzon hiçbir şey kazanamaz, kaybeder.

REFERANDUMDAN ÖNCE VALİLER KARARNAMESİ
Biraz da Ankara kulislerinden bilgiler verelim. Referandumdan önce Türkiye genelinde bir valiler kararnamesi söz konusu. Bu kararnamede, MHP’nin de kontenjanı olacağına dair sağlam veriler var.
MHP genel merkezi, valiler kararnamesi ile ilgili olarak şimdiden ad da belirliyor. Her valiler kararnamesinde elbette bizim aklımıza gelen şu. Trabzon Valisi kararname içinde olacak mı? Duyumlarımıza göre hayır.
Çünkü gerek Trabzon’da gerek Ankara’da çalışmaları ile Vali Yücel Yavuz büyük taktir topluyor. İş dünyasının ve STK’larında beğeniyle destek verdiği bir isim. Vali Yücel Yavuz özellikle 15 Temmuz ve sonrasında Trabzon’da çok iyi bir sınav verdi. Ve halk ile çok iyi kaynaştı. Tabi, burası Trabzon, ve isimler sürekli gündeme geliyor.  Trabzon’da da Adı valiliğe geçen Trabzonlular da var.
Eski TBMM genel sekreteri İrfan Neziroğlu’nun adı yeni valiler kararnamesinde olabilir. Bakanlık müsteşar yardımcılığına atanan Çetin Oktay Kaldırım’ın da adı vali olacaklar içinde geçiyor.

ŞU SIRALAR REVİ’Yİ BUNALTAN KOLTUK
Şu sıralar Haydar Revi’yi en çok bunaltan koltuk ne biliyor musunuz?
Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü. Salih Özkan’ın Mart ayında emekliye ayrılacağını deklere etmesinden sonra bu koltuğa o kadar çok talipli var ki, sanki atamayı Ak Parti il başkanı Haydar Revi yapacakmış(!) gibi bir çok CV Revi’ye geliyor.
Aman Allahım kimler kimin için devreye giriyor şaşırırsınız. Bu göreve en çok da öğretmen adayları hevesli. CV’lerin çoğu öğretmenlerden oluşuyor.
Doğal olarak da devrede eğitim bir sen var. Sendika kimin için referans olacak şaşırmış durumda. Zira, CV verenlerin hepse de sendikanın üyesi. Bu göreve aslında gazeteciliği bilen meslekte bizzat görev yapmış olanın atanmasında büyük yarar var.
Bu işe yabancı birinin atanması, Trabzon gibi yerel medyanın güçlü olduğu ilde çok da gerçekçi değil. Buna atamayı yapacak kişilerin özellikle dikkat etmesi gerekiyor.

HAKİKATTEN MERAK EDİYORUZ  
Trabzonspor’un son Gaziantep maçında foto muhabiri arkadaşlarımız da ceza aldı. Kurallara (!) uymadıkları gerekçesi ile.  
Trabzon’a gelen maç gözlemcileri öyle rahat rapor tutuyorlar ki, adamların hiç çekincesi yok. Şimdi merak ettiğimiz bir şey var.
TSYD Trabzon şubesi aracılığı ile soralım.  
Hiç Fenerbahçe stadında, foto muhabirleri bir maçta ceza aldı mı?
Ceza alan kaç kişi?
Hakikatten bunu merak ediyoruz.

TSİAD’DAN DAVET VE KAFKAS AÇIKLAMASI
Trabzon’da geçtiğimiz günlerde TSİAD tarafından gerçekleştirilen Türk Basını Gözünden Trabzon ekonomisi toplantısında Zeyyat Kafkas Trabzon Valisi ve Belediye başkanının da toplantıda olması gerektiği yönünde bir açıklama yapmış, sonrasında ise valilik ve belediyeye böyle bir davetin gitmediği öğrenilmişti.  
Konuyla ilgili TSİAD Başkanı Hasan Kamil Hayali bir açıklama yaparak odaklanılması gerekilen konu yapılan araştırmalar ve Trabzon ekonomisi olduğunu ifade etti.
Hayali şunları söyledi. Öncelikle “Türk Basını Gözünden Trabzon Ekonomisi” toplantımızın bürokrasi değil üyelerimiz, sivil toplum ve iş dünyası ağırlıklı olması kendi tercihimizdir. Organizasyonun olduğu hafta başında Trabzon’un son 57 senenin en büyük kar felaketine uğradığı unutulmamalıdır. Buna rağmen güzel bir katılımla güzel bir organizasyon gerçekleşmiştir.
Biz sayın valimizi ziyaret ederek bizzat davetiye vermek istedik fakat hem bahsettiğimiz hava koşulları sebebiyle oluşan Trabzon’daki olağanüstü ortam hem de programlarının yoğun olduğu bir döneme denk geldiğimizi düşünüyoruz, kendileri ile görüşemedik. Yoksa, sayın valimiz geldiği günden beri sivil toplum ile birlikte hareket etmekte, hepimizin takdirini kazanmaktadır.
Kendilerini en son TTSO meclis toplasında da takip ve takdir ettik. TSİAD İktisadi Yönelim Anketi’nin sonuçlarını, uygun görürse alacağımız randevu ile kendileriyle paylaşma arzusundayız. Biz ülkenin önemli ekonomi yazarını şehrimize getirdik. Güzel bir etkinlik oldu. Olayın burasını görmek lazım.
Zeyyat Kafkas yıllardır sivil toplum kuruluşlarında, siyasi partilerde her konumda görev yapan, bizlerin de takdir ettiği, Trabzon’un çıkarları konusunda her zaman hassas, birlik ve beraberliğe her zaman önem veren bir is insanimizdir, eski bir TSİAD başkanıdır.
Zeyyat Bey’in asıl vurgulamak istediği konunun da, birlikten güç doğacağı olduğunu düşünüyorum. Yanlış anlaşılmalar kamuoyunu meşgul etmesin.
Trabzon bürokrasisi ve sivil toplumu el eledir, ve şehir için güzel şeyler yapacaktır.

Beğen & Paylaş


Facebook Yorumları

Diğer Yorumlar
 

Son Eklenen Haberler