hava durumu

Bugün Trabzon'da hava Parçalı Bulutlu 24°C 5 günlük hava durumu için tıklayın

01 Mart 2017 - 11:12

yazı boyutunu küçült yazı boyutunu büyüt yazdır

Trabzon’da öğrencilere müjde !

Trabzon'da düzenlenen '2023 Doğu Karadeniz Vizyonu panelinde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı öğrencilere müjde verdi.

Trabzon’da öğrencilere müjde !

Avrasya Üniversitesi’nde düzenlenen panelde konuşan TTSO Başkanı Suat Hacısalioğlu, Trabzon’da kurulan Tekno Kent ile öğrencilerin teknoloji ürünlerinin üretimi için ücretsiz eğitim alabileceğini ve bu sayede kendi şirketlerini kurarak ülke ekonomisine katkı sağlayabileceklerini açıkladı

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu konuşmacı olarak katıldığı panelde şu ifadelere yer verdi;

”Yapılması gerekenler vardır. Bakanlığımızın startejik planında olduğu gibi katma değeri yüksek ürünlere gitmek noktasında alınan önemli kararlar var. Trabzon olarak sizlerin yakından takip etmeniz gereken konu şu Trabzon’da Tekno Kent’te TTSO’nun açmış olduğu 4-5 yıldır devam eden inovasyon ve tasarım merkezi var. Burası sizlere açık eğitimlerini almak için katı modellemeye dönük tüm eğitim programlarını öğrenebiliyorsunuz. Ücret almıyoruz sizden. Burada kendinizi yetiştirdikten sonra üretime yönelik düşüncelerinizi 3 boyutlu kontrolün ardından üretime geçiliyor. Öncellikle sizlerin katma değeri yüksek olan ürünlerle sizleri tanıştırmak istiyoruz. Burada yeni teknolojileri görmeniz ve bilmenizdir. Aynı zamanda projelerini burada üretebileceğiniz ilk adım atıldı ikinci adım atıldı bir yıl içerisinde 10 bin metrekarelik alanda tamamen yüksek tekonloji ile çalışan bu sistemin içerisinde kuruluyor. Sizin projelerinizi burada üretebileceksiniz. Sizlerin yeni bir şirket kurarak yurt dışından gelen ürünleri tespit ederek burada üretiminizi yapmanız bizim için önemlidir. Teknolojik ürün üretmek için ülkenİn geleceğine katkı verebilirsiniz. Endüstri merkezi Trabzon’da kurulmaya başlandı. Yaklaşık 300 dönlümlük alan içerisinde bu konuyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bir enstitü kurmak suretiyle tüm araştırmalarını burada yapıp teknolojiye uygun ürünler üretebileceksiniz. Sizde bu sistem içerisinde yerinizi almanızı istiyoruz”

HACISALİOĞLU: ‘ÜNİVERSİTE MEZUNLARI ASGARİ ÜCRETİ HAK ETMİYOR”

İŞKUR’a başvuran yüzde 20 işsizin üniversite mezunu olduğunu ancak herhangi bir mesleği bulunmadığını söyleyerek, ”Bugün bütün dünyada turizmin ne kadar önemli olduğunu bütün ülkeler farkına vararak hizmet sektörü açısından gençliğe baktığımızda genelde dışarıda boş kalıyorlar. En önemli konu üniversite bitmeden uluslarası standartlarda neler yapılabilir şeklinde çalışmalar yapılmalıdır. Okul bittikten sonra bizler yaşıyoruz bu sıkıntılar yaşanmasın. Bizlerin sıkıntısı olmakla birlikte bugün ülke olarak istihdam seferberliği var. Ekonomiyi yakından ilgilendiren birinci konu. İstihdamın düşük olması üretimin az olduğu anlamına gelir. Amacımız üretimi arttırmak ve geleceğe katkıda bulunmak. İŞKUR’a müracat edenlerin yüzde 20’ye yakını hiç mesleği olmayan üniversite mezunları. İş bulmaya çalışanlar 5 yıllık acemilik döneminde asgari ücretle çalışmaktadır. Bu üniversite mezununa yakışmamaktadır. Üniversite bittikten sonra kimseden bilgi alamazsınız çünkü rakip olursunuz. Üniversite yıllarında öğrencilerimiz rakip değil öğrencidir. Bu önemli bir fırsattır. Aksi takdirde geleceğe dönük ortada kalacaksınız”

Beğen & Paylaş


Facebook Yorumları

Diğer Yorumlar
 

Son Eklenen Haberler